Zwrot środków z OFE

Warto sprawdzić czy bliski, który zmarł, był klientem instytucji finansowych, zwłaszcza członkiem otwartego funduszu emerytalnego. W tych podmiotach oszczędza znacząca grupa pracujących. W sumie liczba klientów OFE, według danych ZUS, to 15,5 mln. Znaczna część z tych osób zgromadziła już duże oszczędności w OFE. Na rachunku w funduszu znajduje się przeciętnie ok. 20 tys. zł. W niektórych przypadkach ta kwota jest nawet ponad czterokrotnie wyższa. Te pieniądze podlegają dziedziczeniu, pod warunkiem, że zmarły klient OFE nie zakończył kariery zawodowej i nie zaczął już pobierać świadczenia. Zgodnie z prawem pieniądze w OFE podlegają dziedziczeniu tylko w okresie ich gromadzenia w tych instytucjach.

Możliwość otrzymania środków zgromadzonych przez zmarłego w OFE została wyłączona w przypadku, gdy zmarły zdążył uzyskać wiek emerytalny.

Fundusze emerytalne nie dysponują wiedzą czy jego klient umarł. A zatem nie mogą samodzielnie zdecydować, że uposażonym lub spadkobiercom należą się pieniądze. Trzeba więc poinformować fundusz o tym samemu.. Co jednak w sytuacji gdy nie wiadomo czy bliski był klientem OFE, a jeśli tak, to którego?

W takich sytuacjach warto zlecić sprawę Kancelarii Prawnej Guzicki & Orzechowski - nasze doświadczenie w prowadzeniu tego typu sprawach zdejmuje z naszych klientów niepotrzebny stres oraz pozwala oczekiwać na przelew bankowy bez samodzielnego kontaktowania się z instytucjami finansowymi oraz ZUS.

Potrzebujesz naszej pomocy?
Dlaczego wybrać nas?
Jeżeli wypłacone odszkodowanie jest zbyt niskie - padłeś ofiarą Towarzystw ubezpieczeniowych
98%
zadowolonych klientów
96%
Wygranych spraw
91%
odzyskanych odszkodowań
kontakt z nami
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas
Formularz kontaktowy
Siedziba
Dąbrowskiego 7/1
64-100 Leszno
Telefon
697 925 849