Kolizja drogowa

Mimo że komunikacyjne ubezpieczenie w Polsce – najpopularniejsze, bo obowiązkowe dla właścicieli zarejestrowanych pojazdów – uzyskanie odszkodowania w wielu przypadkach nie jest proste. Na drodze do wypłaty pieniędzy stoi mnóstwo dokumentów i formalności. Ubezpieczyciele chcą zabezpieczyć się przed ewentualnymi wyłudzeniami. Jeśli jednak po kolizji pamiętasz o kilku podstawowych zasadach, likwidacja szkody nie powinna okazać się stratą dla Ciebie jako właściciela auta.

Podstawowa zasada głosi, że z wnioskiem o likwidację szkody zwracasz się nie do zakładu ubezpieczeniowego, w którym opłacasz składkę, ale do firmy, którą wcześniej wybrał sprawca kolizji. To z jej przedstawicielami  będziemy się odtąd kontaktować.

Do zgłoszenia, oprócz Twoich danych, potrzebne jest imię, nazwisko i PESEL sprawcy, numer jego polisy, numery rejestracyjne i marki obu pojazdów, oraz data i okoliczności zdarzenia. Dlatego tak ważne jest spisanie wszystkich danych osoby, która ponosi odpowiedzialność za szkodę. W przypadku, gdy wina danego kierowcy nie jest ewidentna, lub gdy on sam ma inne zdanie od Twojego, powinno się wezwać policję. W takim wypadku zgłaszając się później do ubezpieczyciela, musisz podać też dane jednostki policji, która pojawiła się na miejscu wypadku. Jeśli okoliczności zdarzenia są jasne, sprawca przyznaje się do winy, a jego trzeźwość nie budzi Twoich wątpliwości, zamiast wzywać drogówkę możecie spisać oświadczenie sprawcy.

Po kilku dniach skontaktuje się z Tobą kolejny przedstawiciel ubezpieczyciela. To rzeczoznawca, który umówi się na oględziny samochodu. Ma on za zadanie zbadać rozmiar i rodzaj uszkodzeń oraz zrobić zdjęcia, pomocne przy ocenie jak duża była szkoda. To przede wszystkim na podstawie tych oględzin zakład podejmie decyzję o przyznaniu odszkodowania i jego wysokości. Ważne, żeby pokazać rzeczoznawcy dokładnie wszystkie zniszczenia w samochodzie.

Przed zgłoszeniem szkody i przybyciem rzeczoznawcy, lepiej nie dokonywać żadnych napraw. A jeżeli są konieczne, na przykład by wrócić samochodem do domu, należy dobrze udokumentować stan sprzed naprawy – fotografie powinny wystarczyć.

Osobna sprawa to wybór między dwoma sposobami likwidacji szkody. Można zdecydować się na wariant kosztorysowy, czyli przyjąć odszkodowanie wyliczone na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę, możliwe jest również rozliczenie bezgotówkowe.

Doświadczenie Kancelarii uchroni przed komplikacjami  przy załatwianiu odszkodowania. Nasza wiedza o tym, jak współpracować z rzeczoznawcą, jaką wybrać formę naprawy – bezgotówkową, czy we własnym zakresie, ile czasu czekać  na odszkodowanie i czy można skorzystać z uproszczonej  ścieżki, pomoże odnaleźć się w zawiłościach ubezpieczeniowych w razie wypadku.

Potrzebujesz naszej pomocy?
Dlaczego wybrać nas?
Jeżeli wypłacone odszkodowanie jest zbyt niskie - padłeś ofiarą Towarzystw ubezpieczeniowych
98%
zadowolonych klientów
96%
Wygranych spraw
91%
odzyskanych odszkodowań
kontakt z nami
Masz pytania? Napisz lub zadzwoń do nas
Formularz kontaktowy
Siedziba
Dąbrowskiego 7/1
64-100 Leszno
Telefon
697 925 849